Jak předejít epileptickému záchvatu. Poznejte jeho spouštěče

Nejčastější spouštěče

Pokud vás nebo někoho ve vašem okolí trápí epileptické záchvaty, zřejmě jste se již snažili vypozorovat situace, ze kterých záchvaty velmi často vznikají. Jak předejít epileptickému záchvatu? Možná byste se měli začít více věnovat okolnostem, kterým jste dříve nepřisuzovali příliš pozornosti. Mezi nejčastější spouštěče se totiž řadí jevy, o kterých byste to asi ani netušili. Rozhodně se nejedná o situace, kterým bychom v běžném životě přikládali význam.

Vyčerpání

Přemýšlíte, jak předejít epileptickému záchvatu? V prvé řadě byste si měli uvědomit, že únava a přetažení našemu organismu rozhodně nesvědčí. Pokud je člověk vyčerpaný, je náchylnější k celé řadě zdravotních potíží. Mnohdy se ale právě velká únava řadí mezi spouštěče epileptického záchvatu. Proto si vždy pečlivě hlídejte, aby nebyl nemocný člověk příliš unaven. Pravidelně doplňujte tekutiny, mějte u sebe svačiny, které tělu dodají energii, odpočívejte kdykoliv během dne. I malý odpočinek dokáže velké divy.

Silné emoce

Epilepsie je nemoc, která dokáže velmi zkomplikovat život. Pokud jste navíc vystaveni nečekaným vypjatým situacím, může u vás dojít k aktivaci záchvatu. Silné emoce se řadí mezi to, co vyvolává epileptický záchvat. Nejedná se přitom jen o negativní emoce. Záchvat se tak může objevit jak u přílišného zklamání či stresu, tak i u velkého nadšení. Mezi spouštěče se řadí také strach nebo úleková reakce.

Zvýšená zátěž

Pokud přemýšlíte nad tím, jak předejít epileptickému záchvatu, měli byste především přijmout režimová opatření. Právě správně nastavený rytmus dne vám pomůže najít klíč ke spokojenému životu. Zvýšená zátěž, a to fyzická i psychická, celkově organismu nijak neprospívá. U epileptiků může vést i k záchvatu. Proto si snažte, ať je den co nejvíce příjemný. Nespěchejte, nevyhledávejte stresové situace, účelně se obklopujte příjemnými lidmi i situacemi.

Hlasité zvuky

Lidská psychika je velmi komplexní. V případě, že má člověk epilepsii, se pak ke spouštěčům záchvatů řadí i některé jevy, kterým běžně člověk odolá bez povšimnutí. Někdy to mohou být i hlasité zvuky, které se objeví v okolí nemocného a spustí epileptický záchvat. První pomoc je pak kromě péče o nemocného také odstranění této zvukové zátěže.

Blikající světlo

Během vyšetření EEG zjistíte, zda je u vás spouštěčem také blikající světlo. Když jste s touto situací seznámeni, lépe se jí dokážete vyhnout. U některých osob se totiž právě blikající světlo určitých vlnových délek řadí mezi časté spouštěče záchvatů. Fotosenzitivní epilepsie bývá vyvolána například i návštěvou kina, zářivkovým osvětlením, televizí nebo počítačovými hrami. Touto formou epilepsie trpí zhruba 3 až 5 procent všech epileptiků.

Abyste se vyhnuli záchvatu, eliminujte a maximálně předcházejte situacím, ve kterých dochází k opakovanému vzniku záchvatu. Právě omezení spouštěčů a zabezpečení pravidelného režimu a stravy vede ke dlouhodobým úspěchům. Doporučuje se také doplňovat organismu pravidelně hořčík.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bude narychlo vyrobený lék proti koronaviru bezpečný?

Proč vznikají hemoroidy? A jak jim předcházet?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.