Kvasinková infekce a co o ní musíte vědět

Kvasinky jsou eukaryotní jednobuněčné organismy, které spadají pod houby. Název kvasinky byl odvozen od schopnosti zkvašovat některé druhy sacharidů za vzniku ethanolu a oxidu uhličitého. Díky tomu mají veliké využití v potravinářském průmyslu. Na druhou stranu mohou být příčinou řady nepříjemných a závažných onemocnění. S tímto faktem přišel v roce 1987 John W. Rippon a významně tak změnil pohled na tyto mikroorganismy. Kvasinková infekce se od té doby stala poměrně známou nemocí.

Původci onemocnění

Vůbec nejčastěji izolovanou patogenní kvasinkou je Candida albicans. Do rodu Candida však spadá zhruba dalších 200 druhů, z nichž je asi 10 % původců vážných onemocnění. Infekce kandidami bývá označována jako kandidóza. Dalším rodem je Cryptococcus, jehož nejznámější zástupce je C. neoformans, způsobuje kryptokokální meningitidu, která je hlavní příčinou smrti u pacientů s HIV. Méně známými rody kvasinek jsou rod Trichosporon, Malassezia a Rhodotorula. 

Příčiny kvasinkové infekce

Kvasinky způsobují onemocnění zejména u osob s oslabenou imunitou. K tomuto oslabení může dojít při užívání antibiotik a léků, při chemoterapii a radioterapii, dále pak u pacientů s transplantacemi a u lidí s leukémií. Další příčinou je těhotenství, užívání perorální antikoncepce, diabetes mellitus a strava s vysokým obsahem cukrů. 

Projevy

  • Kůže: pozorujeme svědění, pálení, zrudnutí, vznik ekzémů 
  • Nehty: mohou být zbarveny do žluta, také se mohou více lámat
  • Trávicí trakt: typický je zápach z úst, bíle povlečený jazyk, průjmy
  • Pohlavní orgány: výtok z vagíny, porucha menstruace, svědění
  • Plíce: kašel
  • Vlasy: tvorba lupů, zvýšené vypadávání vlasů

Léčba

Léky proti kvasinkám se souhrnně nazývají antimykotika. V současné době mají význam tyto skupiny antimykotik: imidazolová (ketokonazol, klotrimazol, mikonazol, econazol), triazolová (terkonazol, flukonazol, vorikonazol), polyenová (amfotericin B, nystatin) a poměrně nová skupina – echinokandiny.

Problém v léčbě je takový, že různé druhy kvasinek vykazují odolnost na různá antimykotika. A tak je pro léčbu zásadní vědět, jaká konkrétní kvasinka u vás způsobuje onemocnění a jaké na ni platí antimykotikum, jelikož neexistuje žádný univerzální lék. 

Důležitá je také vhodná dieta s nízkým obsahem cukrů, jelikož kvasinky využívají sacharidy, jako zdroj energie.

Pokud se u vás objeví příznaky kvasinkové infekce, rozhodně nepanikařte a zajděte ke svému doktorovi. Ten vám předepíše vhodné antimykotikum a do pár týdnů bude o kvasinky postaráno. Je třeba znát i fakt, že kvasinky se běžně vyskytují v našem organismu, kde nezpůsobují žádné onemocnění. Nebezpečnými se stávají při poklesu vaší imunity, proto je třeba dbát na to, abyste se těmto poklesům vyvarovali a předcházeli jim zdravou stravou a správnou životosprávou. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vaginální mykóza: Proč vzniká a jaké jsou její příznaky?

Plísňové onemocnění – jak k němu dochází a jaké jsou jeho příznaky?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.