Léčba koronaviru: Jaké máme nyní možnosti?
Pandemie Covid-19 je jednou z největších výzev, kterým moderní medicína kdy čelila, čelí a čelit bude. Lékaři a vědci se snaží najít léčbu a léky, které mohou zachránit životy infikovaných lidí a možná jim dokonce poskytnout nějakou prevenci. Podívejte se na seznam seznam několika způsobů, jak by mohla probíhat léčba koronaviru.
Některé se již používají, jiné jsou stále v raných fázích výzkumu. Na Covid-19 zatím neexistuje žádný lék. Pouze jedna léčba, lék zvaný Remdesivir, byl schválen. Vědci také studují celou řadu dalších potenciálních způsobů léčby, ale většina z nich je stále na začátku.
Remdesivir, naděje, která pomohla i v Česku
Remdesivir, vyrobený společností Gilead Sciences pod značkou Velkury, je prvním lékem, který získal souhlas pro léčbu Covid-19. Remdesivir byl původně testován jako antivirotikum proti Ebole a Hepatitidě C, ale přinesl nevýrazné výsledky. Prokázalo se, že lék snížil dobu zotavení lidí hospitalizovaných s Covid-19 z 15 na 11 dní. Studie neprokázala žádný vliv na úmrtnost.
Favipiravir
Favipiravir, původně navržený k potlačování chřipky, blokuje schopnost viru kopírovat svůj genetický materiál. Malá březnová studie ukázala, že lék může pomoci vystrnadit koronavirus z dýchacích cest. Nyní probíhají větší studie.
Molnupiravir je ve stádiu výzkumu
Molnupiravir je další antivirotikum, původně určené k boji proti chřipce. Společnosti Ridgeback Biotherapeutics a Merck spolupracují na jeho vývoji pro léčbuCovid-19. Molnupiravir přinesl slibné výsledky proti novému koronaviru ve studiích letos na jaře na zvířatech. V říjnu zahájily společnosti další fázi výzkumu, aby zjistily, zda může snížit úmrtnost a urychlit zotavení pacientů. Na rozdíl od Remdesiviru, který se musí podávat intravenózně, lze Molnupiravir polykat jako pilulku, což je velká výhoda.
Rekonvalescenční plazma
Před sto lety lékaři filtrovali plazmu z krve uzdravených pacientů s chřipkou. Tzv. Rekonvalescentní plazma, bohatá na protilátky, pomáhala lidem nemocným s chřipkou bojovat s nemocí. Nyní vědci zkoušejí tuto strategii na Covid-19. Desítky tisíc pacientů na celém světě dostali plazmu, která pomohla k zotavení.
Plazma se podává i v Česku a nyní zahájily odběr i menší nemocnice. Každý, kdo prodělal tuto zákeřnou nemoc, nyní může pomoci ostatním.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT