Mandle proti únavě i pro zpomalení stárnutí

Máte rádi mandle? Jejich typická chuť dokáže vytvořit i výtečné pochoutky jako například pravý marcipán. Zároveň se dají klidně nazývat superpotravinou, protože obsahují mnoho minerálů a vitamínů. Díky celé řadě prospěšných látek dokážou pomoci s celou řadou potíží. Přečtěte si, v čem jsou mandle výjimečné a jaké jsou důvody pro jejich zařazení do jídelníčku. 

Kolik mandlí za den sníst? 

Pro získání optimálního množství prospěšných látek z mandlí se doporučuje za den sníst zhruba 28 gramů, což odpovídá průměrně jedné hrsti. Díky vyššímu obsahu prospěšných tuků a vlákniny jsou mandle výbornou a zdravou svačinkou. Dají se použít do mnoha receptů. Kromě křoupání celých ořechů existuje také mandlové mléko, mouka či máslo. Své místo by určitě měli mít v jídelníčků veganů. 

Co mandle obsahují? 

Když se podíváte na složení mandlí, na první pohled zaujme poměrně vysoké procento tuku. Ten je však pro lidský organismus prospěšný, takže jde o potravinou vhodnou i do diet. Obsahují však také hořčík, vitamín E či mangan. 

Konkrétně v doporučené porci 28 gramů mandlí najdete:

  • 3,5 g vlákniny
  • 6 g bílkovin
  • 14 g tuků (z toho 9g mononenasycené kyseliny)
  • 37 % DDD vitaminu E
  • 32 % DDD manganu
  • 20 % DDD hořčíku
  • fosfor, vitamin B2, měď

Vysoký obsah antioxidantů bojuje proti stárnutí buněk

Antioxidanty plní v našem těle důležitou roli ochránců buněk před oxidativním stresem, který vzniká jako vedlejší produkt některých metabolických reakcí. Konkrétně jde například o vitamín E. Konzumací potravin bohatých na antioxidanty pomáháte zpomalovat procesy stárnutí, což se na pohled projevuje například menšími vráskami. 

Více těchto prospěšných látek obsahují mandle ve slupce, protože jsou uloženy přímo na slupce či těsně pod slupkou. Z toho důvody si raději vybírejte přírodní mandle ještě se slupkou. 

Mandle pro hubnutí a proti únavě

Díky vyváženému množství živin a dobré schopnosti zasytit jsou mandle vhodné do diety. V redukčním režimu pomohou se splněním doporučené denní dávky minerálů, což je důležité pro zdraví. 

Vzhledem k obsahu manganu a hořčíku pomáhá pravidelná konzumace mandlí s bojem proti únavě a špatné náladě. Dostatek hořčíku slouží také jako prevence proti křečím a jeho příjem je vhodné zvýšit ve chvílích, kdy více sportujete. 

Vybírejte kvalitní mandle

Podle obsahů živin mandle rozhodně patří do vyváženého zdravého jídelníčku. Aby byly jejich účinky nejlepší, sáhněte po kvalitních a co nejvíce čerstvých mandlích. Ty by neměly mít nepříjemně hořkou pachuť. Kvalitu mandlí prodloužíte i správných skladováním, kdy se snažte, aby nebyly vystaveny vysoké teplotě. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Deset nejzdravějších superpotravin, kterými potěšíte své zdraví

Tipy na zdravou snídani. Začněte ráno správně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.