Menstruační kalíšek: Vše, co jste kdy chtěli vědět o intimní pomůcce

Menstruační kalíšek je možné považovat za hit. Poprvé se o jakémsi předchůdci menstruačního kalíšku můžeme z historických pramenů dozvědět už v roce 1867, ale na své popularitě získal až v několika posledních letech. Tato intimní pomůcka však rozdělila ženy na dva protichůdné tábory – jedny na něj nedají dopustit, zatímco ty druhé ho zatracují. Na internetu si můžete přečíst jak pozitivní, tak i negativní recenze. Na jakou stranu se ale přikloníte vy?

Dokud nevyzkoušíte, nevíte

Menstruační kalíšek je pomůcka k menstruaci, která se dá opakovaně používat. Je vyrobený z kvalitního a odolného materiálu, nejčastěji silikonu, latexu či termoplastu. Za nejšetrnější materiál je v současné době považován právě silikon. Žena si kalíšek zavádí přímo do pochvy a může (nebo nemusí) být dobrou alternativou k tradičním menstruačním pomůckám, jako jsou vložky a tampony.

Když je kalíšek v pochvě umístěný, tak se do něj shromažďuje krev, kterou je ale potřeba jednou za čas vylít. Obvykle postačí kalíšek vyprázdnit jedenkrát až třikrát denně. Co je na kalíšku pozitivní je to, že ho lze používat opakovaně a vydrží klidně i několik let. Pokud vám tedy leží na srdci blaho planety a ochrana životního prostředí může být menstruační kalíšek skvělou alternativou k běžným vložkám či tamponům.

Díky kalíšku může žena sportovat a pohybovat se bez omezení a bez pocitu diskomfortu, který je pro období menstruace tak typický. Kalíšek je, na rozdíl od běžných tamponů, šetrný i k děložní sliznici a nezpůsobuje tolik podráždění.

A jak to celé funguje?

Princip kalíšku je zcela jednoduchý. Pomocí svých čistých rukou ho zavedete přímo do pochvy, kde efektivně zachytává menstruační krev. Kalíšek se „přisaje“ na sliznici a efektivně tak brání jakémukoliv protečení. Když nastane čas, a kalíšek se naplní, jednoduše kalíšek vylijete, opláchnete a znovu zavedete. A takto ho používáte zas a znova. I přesto, že zavádění i výměna kalíšku je jednoduchá, zvládnout jeho zavádění bude chtít trošku cviku.

Hygiena, která je při používání kalíšku nezbytná

Jak už tady bylo řečeno, při každé výměně kalíšku je nutné ho opláchnout pod vodou. Stejně tak je nezbytné ho před a po každé menstruaci vyvařit. Je to jednoduché. Stačí kalíšek vložit do vroucí vody a pět minut vařit na velmi mírném plameni. Teplota, která v hrnci vládne spolehlivě zničí všechny viry a bakterie, které by mohli způsobovat nemoci, záněty či nepohodlí. Samozřejmě lze na trhu najít celou řadu čistících prostředků, které jsou speciálně určené právě pro kalíšky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vysazení antikoncepce způsobuje řadu problémů a změn. Jakých?

Jak předejít migréně, která trápí ženy především v období menstruace?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.