Migréna a její léčba: Zatočte s nepříjemnými bolestmi

Každý, kdo v životě zažil migrénu, ví, že jde o něco zcela jiného, než je jen obyčejná bolest hlavy, kterou lze překonat. Migréna vás může bez problému vyřadit z běžného fungování a negativně vás ovlivnit nejen po stránce fyzické, ale i po té psychické. Důležité je proto migrénu nepodceňovat a naučit se s ní bojovat. Pojďme si prozradit více o problému jménem migréna a odhalme, co obnáší její léčba.

Rozdíl mezi migrénou a bolestí hlavy

Na rozdíl od běžných bolestí hlavy,  v případě migrény můžete pociťovat intenzivní bolest až 72 hodin. Obtíže navíc u migrény neodezní ani po použití volně dostupných léků na tlumení bolesti, což se při běžných bolestech hlavy nestává. Většina lidí také při migréně pociťuje bolest intenzivněji na jedné straně hlavy, přičemž bolest je postupně spíše pulzující, než svíravá. Migréna může být doprovázena nevolností, přecitlivělostí na hluk i světlo, v pozdější fázi zvracením i závratěmi.

Koho migréna postihuje

Nejčastěji migrénami trpí ženy mezi 20. a 45. rokem, výjimečné nejsou ale ani u dětí. Častěji se migrény objevují u těhotných žen, u žen v období menstruace či menopauze, nebo obecně u osob, které jsou vystaveny únavě, stresu, nedostatku spánku, přepracování, změně životního stylu, hluku, přemíře slunce či alkoholu. Migrény jsou také do velké míry  (až z 50 %) dědičné.

Migréna a její léčba

Na migrénu jsou vhodné studené obklady čela, ticho, tma a klidový režim. Ideální je, pokud se můžete zavřít někam o samotě. Babské rady napovídají, že pomoci by mohl čaj z kopretiny řimbaby, eukalyptus, máta, rozmarýnu, zázvoru, levandule či pupalky. Z léčiv jsou pak k dispozici volně dostupné léky na tišení bolesti. 

Vhodné je ale přijmout i opatření preventivní, mezi která patří omezení stresu, pohyb venku, dostatek spánku, ale třeba i aromaterapie, muzikoterapie, nebo obecně správná životospráva bez kouření i alkoholu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Je to migréna nebo ne? Poznejte ji díky typickým symptomům

Co způsobuje migrénu? Zjistěte původ nepříjemné bolesti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.