Proč se vám dělají modřiny? Příčin může být vícero
Máte na nohách nebo po celém těle modřiny, ale nepamatujete si, že byste se uhodili? Dělají se Vám modřiny často bez známé příčiny? Důvodů, proč trpíte na modřiny může být hned několik. V dnešním článku se dozvíte ty nejčastější a také pár tipů, jak se modřin zbavit co nejdříve.
Možné příčiny modřin
Vitamíny
Časté tvoření modřin může být z důvodu nedostatku vitamínu C a K. Vitamín C můžete čerpat přírodních zdrojů jako je rakytník, šípek, citrusy a vitamín K z listové zeleniny nebo například z luštěnin. Zvolit můžete také doplňky stravy, kdy přijímáte vitamíny v tabletách. Dalším důvodem může být „předávkování se“ vitamínem E či doplňky stravy se ženšenem, česnekem nebo kurkumou.
Kolagen
Nedostatek kolagenu je jeden z dalších důvodů vzniku modřin. Stárnutím postupně ztrácíte kolagen a proto také s přibývajícím věkem je výskyt modřin častějším jevem.
Nemoc krve
Hemofolie (nemoc krve) je také důvodem častou tvorbou modřin. Tato nemoc je však velmi vzácná, projevuje se častým a nadměrným krvácením. Podobná hemofolii je nemoc zvaná von Willenbrandova choroba, která má lehčí průběh.
Léky
Také užívání některých léků je častým důvodem tvorby modřin. Nejčastějším příkladem jsou antidepresiva.
A jak se modřiny zbavit?
Zde je pár tipů, které Vám urychlí hojení vzniklých modřin:
Chlazení
Přikládejte na modřinu chlazený obklad cca na 5 až 10 minut, poté nechte 20 minut modřinu bez obkladu a poté opět zchlaďte. Střídáním teplot urychlíte hojení modřiny.
Masáž
Lehkou masáží místa s modřinou také urychlíte hojení. Masírujte však nejdříve za 24 hodin od vytvoření modřiny a velmi jemně.
Zahřívání
Podobně jako s chlazením, urychlení hojení podporuje také zahřívání. Postupujte stejně jako s chladným obkladem s rozdílem obkladu teplého (pozor na příliš horký, aby nedošlo ke spálení).
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Nejčastější příčiny úmrtí? Za smrt mohou nejvíce nemoci srdce
Jaké kožní nemoci nás nejčastěji trápí? Naučte se je rozpoznat