Vysoký cholesterol: Co za ním stojí a jaké zdravotní problémy způsobuje?

Naše tělo ke svému bezproblémovému fungování potřebuje celou řadu vitaminů, minerálů a látek. Mezi nepostradatelnými látkami bychom našli také cholesterol. Většina z nás zná především slovní spojení “vysoký cholesterol”, protože tímto problémem trpí stále více a více lidí. Potíž se už dávno netýká jenom starších osob, ale také i mladých lidí, a dokonce i dětí. Lékaři se někdy až nestačí divit tomu, jak mladí lidé přichází do ordinace s vysokým cholesterolem v krvi. 

Úvodem je třeba říct, že rozlišujeme dvě hodnoty cholesterolu. Máme LDL cholesterol a HDL cholesterol. Spíše, než pod zmiňovanými zkratkami je známe jako “zlý cholesterol” a “hodný cholesterol”. Zatímco ten hodný tělo potřebuje pro stavbu buněčných membrán a také pro stavbu hormonů, druhý zase vede k poškozování a zužování cév. Je velice důležité hlídat hladinu každého z nich a v případě potřeby včas zakročit dřív, než se v těle způsobí paseka. 

Problémem je vysoký LDL cholesterol

Problém nastává v okamžiku, kdy se zjistí, že vysoký máme především ten špatný cholesterol čili LDL cholesterol. Jak již bylo zmíněno, jeho hranice překračující hladina může způsobit poškozování a zužování cév, což následně vede kupříkladu k ateroskleróze a dalším zdravotním nepříjemnostem.

Jak také bylo zmíněno, stále více pacientů do ordinací praktického lékaře chodí s touto potíží. Proto se nabízí otázka, co je jejím důvodem? Těch může být rovnou několik. Hrát roli mohou genetické dispozice, ale také za to může strava, která obsahuje až příliš mnoho tuků, cukru a soli. Podle lékařů se právě potrava podílí až čtyřiceti procenty na celkovém cholesterolu. Je totiž poměrně těžké se mu vyhnout, vždyť se obsahuje ve vaječných žloutcích, také v tučných mléčných výrobcích nebo v uzeninách či živočišných tucích.

Samozřejmě vliv na zvýšení špatného cholesterolu v krvi může mít i stres. Ten způsobuje řadu zdravotních nepříjemností a v tomto případě to není výjimka. Kvůli stresu totiž může docházet ke zvýšené tvorbě hormonů v nadledvinkách, což vede ke zvýšené hladině cholesterolu hlavně v případě, že se s celkovým napětím potýkáte dlouhodobě. 

Existuje prevence tohoto zdravotního problému?

Obáváte se vysokého cholesterolu, který by mohl způsobit celou řadu dalších zdravotních nepříjemností? Můžete mu samozřejmě předcházet. Stejně jako lze předcházet nachlazení a chřipce tím, že zpevníme svůj imunitní systém, podobně lze předcházet i vysokému cholesterolu. 

Pravidelné kontroly u lékaře

Jednou z prevencí je docházení na pravidelné kontroly. I když si myslíte, že je hladina cholesterolu zcela v normě, raději si to nechte potvrdit lékařem každé dva roky. U dětí je třeba měřit hodnoty cholesterolu od pěti do třinácti let pravidelně, pokud mají v rodině tuto anamnézu. 

Díky pravidelné prevenci dokážete vysoký cholesterol podchytit včas a předejít tak vážným zdravotním problémům, jež mohou nakonec vyústit i v srdeční infarkt (mimochodem, věděli jste, že kardiovaskulární onemocnění jsou nejčastějším zabijákem lidí u nás?).

Úprava stravování

Jak již bylo zmíněno, na vysoké hladině cholesterolu se podílí i stravování. Proto svůj jídelníček upravte, pokud se chcete zdraví škodlivému problému vyvarovat. Samozřejmě nemusíte držet zrovna dietu, stačí si sestavit pestré a vyvážené stravování, které bude plné omega-3 mastných kyselin i vlákniny. Do svého jídelníčku proto zakomponujte jak celozrnné pečivo nebo ovoce a zeleninu, tak samozřejmě i tučné ryby, jako je losos. 

Součástí správného stravování je samozřejmě i pitný režim. Bez toho to nejde prakticky v žádných aspektech života. Díky pitnému režimu se z těla odplavují škodlivé látky, které by v opačném případě mohly napáchat hotovou paseku v celém organismu. 

Omezte stres

Jelikož za vysokým cholesterolem stojí také stres, je zapotřebí ho omezit. Snažte se mu předcházet, tím se vyhnete nejen zmiňovanému zdravotnímu problému, ale také celé spoustě jiných onemocnění, za nimiž stres stojí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Máte vysoký cholesterol? Vsaďte na bylinky, které s problémem zatočí

Proč je vysoký tlak tak nebezpečný?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.