Reflux trápí mnoho novorozenců. Jak dlouho může trvat?

Gastroezofageální reflux (nejen novorozenců) způsobuje samovolné navracení obsahu žaludku do jícnu nebo dokonce do dutiny ústní. Jeho následky se trápí mnozí rodiče malých miminek. Jak dlouho může trvat a jaký stav je považován za normální? 

První rok života je to běžné

Refluxem často trpí kojenci zhruba do jednoho roku věku. Jedná se o stav, kdy ještě nedošlo k dokončení vývoje funkčního svěrače, který je umístěn mezi jícnem a žaludkem. Právě do jednoho roku života dítěte se tento vývoj již dokončí a reflux přirozeně zmizí. Uvádí se, že od narození až do zhruba tří měsíců věku se reflux objevuje u poloviny dětí. Ublinkávání je zcela normální jev. Není třeba se nijak znepokojovat. 

Prospívá dítě? 

I když se stává, že dítě často ublinkává, nenechte se vystrašit. I když dokonce z žaludku opět vyjde ven obsah celého kojení, stále byste se neměli vyděsit a brát vše s nadhledem. U refluxu je důležité sledovat, zda dítě prospívá. Pokud pozvolně přibývá na váze, opravdu se nic neděje. Obrňte se trpělivostí a dostatkem oblečení pro svého potomka a v klidu počkejte, až z toho vyroste. 

U nezralých dětí je to častější

Uvádí se, že gastroezofageální reflux novorozenců se častěji vyskytuje u dětí, které se narodily předčasně nebo jsou nezralé. Vliv na vznik tohoto jevu má například dědičnost, porodní hmotnost, chronická onemocnění dýchacích cest nebo onemocnění neurologického rázu. V době, kdy se dítěti prořezávají zuby, se problém obvykle o něco zhoršuje. I tak ale reflux po dovršení prvního roku života převládá zhruba u jednoho dítěte ze 300. 

Zpozornět byste měli v případě, kdy dítě přes neustále vracející se obsah žaludku neprospívá. Kyselé žaludeční šťávy totiž mohou dokonce způsobovat změny sliznice jícnu, nebo další potíže. Dítě je třeba sledovat a v případě potřeby vše konzultovat s dětským lékařem, který navrhne vhodné řešení. 

FOTO: Pixabay

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nejčastější dětské nemoci, které postihují ty nejmenší

Co je to pátá nemoc a jak ji poznat?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.