Syndrom suchého oka: Jak jej rozpoznat a účinně s ním bojovat?

Aby nás oči nepálily, mrkáme. Když nám něco spadne do oka, mrkáme. Mrkání oči zvlhčuje a předchází jejich vysychání. Jakmile ale přestaneme mrkat, začneme pociťovat pálení v očích. Je to způsobeno vysycháním oka, které kvůli nemrkání nemá možnost zvlhčovat se. Někteří lidé touto nepříjemností trpí trvale. Děje se to nejčastěji s přibývajícím věkem, kdy tuto skutečnost lékaři nazývají jako keratoconjunctivitis sicca, vy ale tyto potíže budete znát jako syndrom suchého oka.  

Příznaky, které prozradí syndrom suchého oka

Syndrom suchého oka, nebo také sicca, může postihnout nejčastěji osoby starší čtyřiceti let. Tyto nepříjemné potíže se mohou projevovat jako:

  • Pálení očí nebo svědění
  • Rudé oči takzvaně podlité krví
  • Zvýšená citlivost na světlo

Možná si teď říkáte: “Tyto příznaky jsem měla nedávno, šíleně mě pálily očí,,. Možná byste si ale měli uvědomit, co jste dělali, a kde přesně jste byli. Jistě všichni z nás už někdy svědivé a červené oči měli. Neznamená to, že trpíte syndromem suchého oka. Stačí, abyste se ocitli v horkém prostředí, například v kanceláři s klimatizací či ventilátorem. Nebo jste se dlouhou dobu dívali do telefonu či tabletu? Schválně, všimli jste si, kolikrát zamrkáte, když si s někým povídáte, a kolikrát zamrkáte, když koukáte do elektroniky? Stejně jako vítr nebo horko, nám může i časté sledování elektroniky způsobit suchost oka. Je to ovlivněno tím, že nemrkáme tak často, jak bychom měli a v oku se netvoří potřebná vlhkost.   

Jak vyléčit syndrom suchého oka

Pokud problémy nejsou krátkodobé, ale zužují vás každý den, a dokonce se k pálení a svědění očí přidala bolest hlavy, neváhejte a navštivte očního lékaře. Jedině ten posoudí závažnost projevů a nastaví správnou léčbu. Správná léčba odstraní příznaky a zlepší nepříjemné pocity. Je také potřeba věnovat pozornost i jiným nemocem, které by mohly souviset se syndromem suchého oka. Nedá se tedy přesně určit, jak tento stav vyléčit, vždy bude záležet na závažnosti stavu, ale:

  • U lehkých případů se ve většinou doporučují umělé slzy, které oči zvlhčí. Dále také oční masti a gely, které se používají především před spaním. 
  • U těžších případů jsou lékařem předepisovány speciální zvlhčující gely, a v některých případech je vyžadován i chirurgický zákrok, kdy se mohou napravovat deformity očních víček. Léčba vždy spočívá v tom, aby se oku zajistilo dostatek slz a také rovnoměrný slzný film, který se tvoří při mrkání a chrání oko před vnějšími vlivy. 

Abyste léčbu suchého oka co nejvíce podpořili, bude potřeba dbát na správnou hygienu víček, zmírnění stresu, úpravu podmínek prostředí ve kterém se nacházíte, ale i zdravý životní styl. Nejen, že byste měli přestat kouřit, protože kouření zhoršuje příznaky, ale také se každý den hýbejte na čerstvém vzduchu a hodně pijte. 

FOTO: Pixabay

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tipy pro zdravé oči. Udržujte si bystrý zrak

Jak se změní vaše tělo, když se zbavíte zlozvyků

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.