Typy bolestí hlavy: Kterým trpíte vy a jak mu předcházet?

Migréna dokáže potrápit i opakovaně

Tato nepříjemná záležitost se řadí mezi nejčastější typy bolestí hlavy. Jedná se o pulzující bolest střední až silné intenzity. Při migréně se můžete stát najednou citliví na hluk nebo světlo, někdy vám může být dokonce nevolno nebo na zvracení.

Migréna může trvat několik hodin. Bohužel se ale stává, že se opakuje v cyklech, nebo dokonce trvá několik dnů. Častěji postihuje ženy než muže, je také dědičná. Pokud vás migréna potrápí, nejraději byste si lehli do tmy a příjemného chladu, a ze všeho se co nejrychleji vyspali.

Ten, kdo již tuto palčivou bolest hlavy zažil, si možná vzpomene, co bylo její spouštěčem. Mezi situace, které jejímu vzniku napomáhají, se řadí například změna spánkových návyků, kouření nebo pobyt v zakouřeném prostředí, konzumace alkoholu, velká fyzická zátěž, stres a úzkost, nebo hladovění. Někdy ale migrénu dokáží vyvolat také situace na první pohled neškodné. Jedná se zejména o nějaký konkrétní zápach nebo vůni parfému, příliš hlasité zvuky nebo jasná a blikající světla. Trápí vás velké bolest hlavy v těhotenství? I zde se zřejmě jedná o migrénu.

Abyste se příště migréně vyhnuli, bude nutné přijmout celková režimová opatření. Pomůže vám pravidelný pohyb, dostatek tekutin a pravidelná vyvážená strava. Odvádět stres pomocí meditací by pro vás měla být již rutina, stejně jako pravidelné cvičení jógy, které může celou migrénu odstranit.

Clusterová bolest hlavy

Toto je nepříjemná záležitost, která vás zřejmě zcela paralyzuje. Clusterová bolest hlavy je totiž typická pro svůj rychlý nástup. Trápí vás častá bolest hlavy? Může se jednat o tuto potíž. V průběhu času se totiž právě tento typ bolesti umí opakovat, a to klidně ve stejnou denní či noční dobu.

Tato bolest je skutečně trýznivá. Obvykle se projevuje velkým tlakem v oblasti okolo očí, krku nebo spánků. Zatímco první nepříjemná bolest může po čtvrt hodině odeznít, následující epizody v dalších dnech mohou trvat i několik hodin. Oči vám zřejmě budou slzet a budou nateklé. Můžete pozorovat i další příznaky v podobě zarudnutí očí, nebo náhlé rýmě na straně hlavy, kde cítíte bolest.

Těmito bolestmi častěji trpí mužská populace, u žen se ale vyskytují také. Dlouhodobá bolest hlavy tak může být skutečně život omezující, zřejmě se neobejdete bez nějaké úlevné metody, jak si od palčivé bolesti pomoci.

Tenzní bolest hlavy

Sedíte dlouho u počítače, u mikroskopu, nebo třeba u precizních prací vyžadujících velkou přesnost? Možná i vás někdy potrápí tenzní bolest hlavy. Jedná se o bolest, která jde ruku v ruce se svalovým napětím. Tento typ bolesti dokáže způsobit i pobyt v klimatizované místnosti, nebo třeba spánek, kdy máte hlavu a krk v neobvyklé poloze – například při cestování.

Tenzní bolest patří mezi tři nejčastější typy bolestí hlavy. Může ji mít na svědomí také fyzický stres nebo prodělané zranění, nadměrné kouření nebo pití kofeinu či alkoholu. Pokud jste v depresi nebo procházíte těžkým životním obdobím, tato nepříjemnost se také může vyskytnout.

Tenzní bolest hlavy nás nepříjemně potrápí i v případě, že jsme nemocní. Právě při nachlazení, chřipce nebo ucpaných dutinách se objevuje jako dlouhodobá bolest hlavy. Namáháte příliš své oči? Pociťujete únavu a přesto si neodpočinete? I zde se může později objevit tenzní bolest, která bude váš stav provázet.

Tenzní bolest hlavy může trvat několik minut. Bohužel se ale jedná i o dlouhodobou záležitost, která nás potrápí i v řádu několika dnů. Abychom se jí vyhnuli, musíme opět přijmout režimová opatření.

Už víte, která bolest vás právě trápí?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bylinky: Ulevují od bolesti hlavy i od ženských problémů

Covid-19: Co dělat, když se u nás objeví, a jak minimalizovat průběh

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.